košík je
prázdný
 

O projektu

Mé nejbližší příbuzné se narodila dcera, bohužel její zdravotní postižení posléze vyžadovalo odbornou péči a neustálý zdravotní dozor. A já jsem se zde poprvé tváří v tvář setkala s realitou, jakou společnost poskytovala těmto dětem péči a zázemí.

Že jde o náročnou práci jak pro lékaře, tak i pro samotný odborný personál, jsem zjišťovala při každé návštěvě nemocné. Je to skutečně velmi bolestivé pro celou rodinu a tento otisk ve mne umocňovalo také prostředí těchto domovů - v té době tato zdravotní zařízení na mne působila velmi sterilním, studeným neosobním dojmem.


Posléze, když i má přítelkyně procházela stejným životním traumatem při narození těžce nemocné dcery, která potřebovala ještě náročnější péči, než jsem do té doby znala, začala se ve mě formovat myšlenka, jak mohu i já pomoci a ulehčit toto břímě. Vznikla myšlenka, jak zútulnit pokoje, v nichž žijí postižené děti minutu po minutě..

Těmto dětem je spousta věcí odepřena. Dál žijí v pokojích, které jsou sice zařízeny vyspělou zdravotní technikou, ale mnohdy postrádají pro pacientovu osobnost to nejdůležitější: hravost a dotek fantazie.

V té době jsem měla za sebou již zkušenosti s malbou na zeď, protože jsem pracovala jako výtvarnice.
A napadlo mne tematicky vymalovat pokoje, kde děti žijí. Myšlenka se setkala s pochopením a podporou a před cca 15-ti lety jsem začala pracovat na výmalbě prvního pokoje v Domově zdravotně postižené mládeže v Medlovicích.

Mým snem bylo ovšem obejmout co nejvíce potřebných, pohladit je a alespoň příjemnou malůvkou potěšit tyto osůbky a jsem šťastná, že se mi tento rok - 2016 - podařilo najít partu skvělých žen - Víl - kterým není tento projekt cizí a založit nadační fond Víly pro děti. Napneme síly a také s Vaší pomocí a podporou prosvětlíme život dětem, které jsou nemocné a rozhodně nemají lehký život.

Michaela Piňosová